Jak wyburzyć budynek?

Na terenie Twojej nieruchomości znajduje się budynek, który chcesz wyburzyć? Przed przystąpieniem do działań związanych z jego demontażem, powinieneś posiąść odpowiednią wiedzę, pozwalającą przeprowadzić wszystkie niezbędne prace zgodnie z prawem. Zapoznaj się więc z poniższymi informacjami, a dowiesz się kiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę, jakie są inne formalność, których trzeba dopilnować oraz ile będzie kosztować zburzenie tego konkretnego obiektu.

Jakie są najważniejsze formalności związane z rozbiórką budynku?

Przed przystąpieniem do właściwych prac budowlanych, konieczne jest spełnienie niezbędnych wymogów formalnych wskazywanych przez prawo. Wskazują one chociażby na zgłoszenie faktu dokonywania rozbiórki oraz uzyskanie związanego z tym pozwolenia. O zgłoszeniu nie można zapomnieć na przykład, jeśli chodzi o dom jednorodzinny. O zamiarze dokonania demontażu konkretnego obiektu powinno się poinformować właściwe dla sprawy starostwo powiatowe bądź urząd gminy. Kierując się do którejś z tych instytucji trzeba się kierować adresem położenia nieruchomości, która ma zostać zburzona i przedstawić charakterystykę prac, jakie planuje się przeprowadzić. W następnej kolejności trzeba uzbroić się w cierpliwość i przez trzydzieści dni czekać na określenie stanowiska przez starostę. Organ ten ma możliwość zgłoszenia sprzeciwu, jednak gdy do tego nie dojdzie osoba wnioskująca ma dwa lata na rozpoczęcie rozbiórki. Dobrze jest pamiętać o tym terminie, ponieważ później taka decyzja traci swoją wartość i trzeba przechodzić przez szereg formalności raz jeszcze.

Kiedy niezbędne jest uzyskanie pozwolenia?

W przypadku budynków wyróżniających się pewnymi nietypowymi cechami, na przykład nietypowym położeniem, czy dużymi wymiarami, konieczne jest ubieganie się o pozwolenie. Te formalności załatwia się w tych samych instytucjach, co w przypadku zgłoszenia. Jednak w tym przypadku niezbędne jest sporządzenie szczegółowego wniosku, który będzie zawierał liczne informacje na temat obiektu i rozbiórki. Przedłożyć więc trzeba dokumenty takie jak: pisemna zgoda właściciela nieruchomości, szkic obrazujący lokalizacje obiektu na działce, charakterystyka planowanych prac, opis zastosowanych metod gwarantujących bezpieczeństwo osób znajdujących się w okolicy, a także niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i opinie. Z wniesieniem takiego wniosku łączy się także obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości 36 złotych. W tym przypadku czas oczekiwania na odpowiedź starosty jest nieco dłuższy i wynosi 65 dni. Od decyzji negatywnej przysługuje odwołanie.

Czy istnieją jakieś wyjątki?

Oczywiście, jak to z przepisami prawa zwykle bywa, istnieje kilka sytuacji, w których uzyskiwanie pozwoleń nie jest potrzebne. Zdarza się tak na przykład wtedy, gdy chodzi o wyburzenie niewielkich obiektów, takich jak chociażby wiaty, czy znajdujące się w ogrodach altany oraz oranżerie. Powinny mieć one powierzchnię mniejszą niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych. Do prac rozbiórkowych można przystąpić bez pozwolenia także w sytuacjach określanych mianem nagłego wypadku. Zwykle wiąże się to z koniecznością natychmiastowego działania z uwagi na zagrożenie ludzkiego zdrowia lub życia. Jednak także wtedy niezbędne jest dopełnienie wszelkich formalności w najbliższym możliwym czasie.

Jakie koszty wiążą się w rozbiórką obiektu?

Jeśli budynek jest dużych rozmiarów bardzo ciężko jest dokonać rozbiórki na własną rękę. Niezbędne jest wtedy skorzystanie z pomocy profesjonalnej ekipy fachowców. Trzeba jednak mieć świadomość, że wynajęcie firmy rozbiórkowej wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów. W cenę takiej usługi wliczony jest zwykle szereg działań wchodzących w skład procesu wyburzania budynku. Jest to między innymi zaplanowanie prac, zadbanie o wszelkie środki bezpieczeństwa, stopniowe wyburzanie budynku, jak również uprzątnięcie całej przestrzeni i wywiezienie gruzu w odpowiednie miejsce. Końcowe koszty mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości wyburzanej nieruchomości, materiału z jakiego wybudowany został budynek, charakteru wykonywanych prac oraz od tego, czy skorzysta się także z usług transportowych. Szczegóły związane z takimi cenami różnią się pomiędzy poszczególnymi firmami, dlatego każdy może wybrać rozwiązanie adekwatnego do jego możliwości finansowych. Jednak taka inwestycja jest naprawdę opłacalna. Pomoc fachowców gwarantuje szybkie i sprawne przeprowadzenie rozbiórki. Warto więc korzystać z wiedzy, doświadczenia oraz kwalifikacji innych osób.

Podsumowanie

Do wyburzenia budynku należy się odpowiednio przygotować. Potwierdzają to przytoczone powyżej informacje i wskazówki, które warto wykorzystać w praktyce. Niezwykle przydatne może okazać się rozpoczęcie organizowania oraz planowania wszystkich prac z dużym wyprzedzeniem. W końcu do ustalenia są nie tylko kwestie związane z pracami typowo rozbiórkowymi, ale również formalności ustanawiane przez obowiązujące przepisy prawa. Warto więc się z nimi zapoznać i uniknąć dzięki temu przykrych konsekwencji, jakie w innym wypadku mogłyby się pojawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *