Bezpieczne stosowanie kremów z filtrem dla niemowląt – co powinni wiedzieć rodzice?

Dbanie o zdrową skórę niemowląt stanowi jeden z najważniejszych obowiązków rodziców i opiekunów. Chodzi tu jednak nie tylko i wyłącznie o sam fakt, bo skóra dziecka była miękka i gładka, ale niezwykle istotne jest zadbanie o jej prawidłową ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, do których niewątpliwie należy zaliczyć i promieniowanie ultrafioletowe. Jednym z narzędzi, które pomagają w ochronie skóry przed promieniowaniem UV, będzie oczywiście krem z filtrem dla niemowląt. W tym właśnie tak się umówimy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, ale ten stosować bezpiecznie. Zachęcamy do lektury.

Dlaczego krem z filtrem dla niemowląt jest tak ważny?

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że niemowlęta mają charakterystyczną i niezwykle delikatną skórę. Pozostaje ona szczególnie wrażliwe na działanie promieniowania ultrafioletowego. To właśnie w tym okresie życia skóra jest mniej skuteczna w obronie przed omawianym promieniowania, co w konsekwencji może prowadzić do poparzeń słonecznych, uszkodzeń skóry oraz zwiększenia ryzyka chorób skórnych w przyszłości. Dlatego też stosowanie kremów z filtrem jest niezwykle ważne. W ten sposób możemy ochronić delikatną skórę niemowląt i zapobiegać różnego rodzaju stanom chorobowym w przyszłości.

Jakie składniki powinien zawierać krem z filtrem dla niemowląt?

Wybierając odpowiedni produkt przeznaczony dla niemowląt, jak i starszych dzieci, powinniśmy zwrócić uwagę na składniki, które będą w nim zawarte. Kluczowe jest to, aby nie były one szkodliwe dla delikatnej skóry dziecka i jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Warto zwrócić uwagę między innymi na tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Są to substancje, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym i uznawane są jednocześnie za bezpieczne i skuteczne dla swojej niemowląt. Podobnie jednym z istotnych składników takiego kremu jest gliceryna, która pozostaje ważnym składnikiem nawilżającym. Wśród naturalnych składników, które chronią i nawilżają skórę należy wymienić wosk pszczeli lub lanolinę. Ponadto w składzie takiego kremu powinny znaleźć się olejki eteryczny, które pomagają w łagodzeniu podrażnień skóry.

Które składniki kremów z filtrem mogą być potencjalnie szkodliwe dla niemowląt?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre składniki kremów z filtrem przeznaczonych rzekomo dla niemowląt mogą być potencjalnie szkodliwe dla delikatnej skóry. Wymienić tutaj należy parabeny. Są to sztuczne substancje chemiczne, które są często stosowane jako konserwanty w kosmetykach. Jednakże należy wspomnieć o ich potencjale rakotwórczym i wpływie na funkcjonowanie układu hormonalnego. Oxybenzon z kolei to składnik, który stosuje się w niektórych kremach z filtrem jako środek przeciwsłonecznych. Również ta substancja uważana jest za szkodliwa dla zdrowia, może prowadzić do reakcji alergicznych, a niektóre badania wykazały, że także ma negatywny wpływ na układ hormonalny i prowadzi do nowotworów skóry.

Jak prawidłowo stosować krem z filtrem dla niemowląt?

Przed użyciem kremu z filtrem powinniśmy upewnić się, że skóra dziecka jest czysta i sucha. Następnie warto nałożyć niewielką ilość kremu na skórę dziecka, szczególnie zaznaczając te obszary, które pozostaną najbardziej narażone na działanie promieniowania ultrafioletowego. Należy tutaj wymienić twarz, szyję, ramiona itd. Oczywiście krem z filtrem powinniśmy aplikować odpowiednio wcześnie przed wyjściem i przyjmuje się, że około 20 min wystarczy, aby produkt ten wchłonął się w skórę. Należy również pamiętać o tym, aby aplikację powtarzać co około 2h. Jednak bezwzględnie należy mieć na uwadze fakt, że niemowlęta nie mogą przebywać w intensywnym słońcu. Jeżeli wybieramy się latem na spacer, powinniśmy znajdować się tylko i wyłącznie w zacienionych miejscach, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Oprócz tego, że najchętniej i najbardziej popularna stosowaną ochroną przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego są różnego rodzaju kremy z wysokim współczynnikiem SPF, warto zwrócić uwagę również na to, aby nasze dziecko było odpowiednio ubrany. Zarówno nieco starsze dzieci, jak i niemowlęta powinny w swojej garderobie mieć wysokiej jakości odzież ochronną. Dodatkowo należy również zakupić odpowiednie akcesoria, które zostały wykonane z materiału o wysokim współczynniku ochrony przed promieniowaniem UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *