Najczęstsze awarie hydrauliczne

Sieć hydrauliczna występuje w każdym domu, mieszkaniu oraz budynku użytkowym. Dzięki temu można cały czas korzystać z instalacji i mieć stały dostęp do wody. Jednak nawet najdokładniej zamontowana konstrukcja hydrauliczna może w pewnym momencie się zepsuć. Szczególnie, jeśli jest intensywnie użytkowana przez wiele lat. Występowanie awarii lub usterek nie powinno wtedy dziwić. Sprawdź więc jakie są najczęstsze awarie hydrauliczne i przekonaj się w jaki sposób można im zapobiec!

Uszkodzony wężyk

Jednym z najpopularniejszych problemów z siecią hydrauliczną jest uszkodzony wężyk. Jego rolą jest zwykle odprowadzanie wody do pralki lub zmywarki. Jeśli dojdzie do zepsucia się tego elementu, trzeba liczyć się z zalaniem łazienki lub kuchni. Dobrze jest więc od czasu do czasu zwracać uwagę na stan tego wężyka. Gdy pojawi się na nim rdza, jest to oznaka, że dobrze byłoby go wymienić.

Cieknący kran

Kropelki wody cieknące z nieszczelnego kranu potrafią być prawdziwą zmorą. Niektórych tego typu dźwięki bardzo denerwują, a dla jeszcze innych osób są całkowicie niezauważalne. Jedno jest jednak pewne, w wyniku takiej awarii może dojść do zwiększenia się rachunków za wodę oraz do dużego marnotrawienia jej. Dlatego też przede wszystkim z tych względów konieczne jest natychmiastowe usunięcie awarii. Hydraulik rozpocznie taką naprawę od zamknięcia dopływu wody do kranu. Nie można o tym zapomnieć! Podczas wymiany starej, zniszczonej uszczelki na nową trzeba działać starannie i równomiernie ją rozłożyć w odpowiednim miejscu. Później będzie można cieszyć się komfortowym użytkowaniem kranu.

Zatkany odpływ

Zapchany zlew? Zatkana umywalka? Tego typu awarie również występują na porządku dziennym. Najczęściej odpływ zapchany jest włosami, środkami czyszczącymi, pozostałościami po kosmetykach, czy resztkami jedzenia. Aby uniknąć tego typu problemu dobrze jest regularnie udrażniać rury za pomocą specjalnych produktów chemicznych.

Sprawdź ofertę: hydraulik warszawa śródmieście

Pęknięta rura

Pęknięta rura może doprowadzić od pojawienia się wielu kłopotów. Przede wszystkim wylewająca się woda może zalać nasze mieszkanie, a nawet przedostać się do obiektu zajmowanego przez sąsiadów. Wtedy koszty naprawy mogą być naprawdę duże. Wysoka cena pracy hydraulika będzie musiała zostać połączona z inwestycją związaną ze zniwelowaniem szkód, które woda wyrządzi u sąsiadów. W takim przypadku nie można zapomnieć o jak najszybszym zamknięciu zaworu z wodą, natomiast hydraulik rozpocznie swoje działania od odszukania miejsca, w którym doszło do uszkodzenia rury.

Zapowietrzenie grzejników

Awaria w postaci zapowietrzonych grzejników może być najbardziej odczuwalna zimą, kiedy to za oknem panują niskie temperatury, a ogrzewanie wnętrza domu jest po prostu niezbędne. Ten problem dosyć rzadko jest spotykany w nowoczesnym budownictwie, gdzie najczęściej montowane są nowe grzejniki, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Niestety o wiele częściej tego typu usterki występują w przypadku żeliwnych grzejników, które dawniej były powszechnie montowane w starych budynkach. Jednak do zapowietrzenia się kaloryferów może dojść na dobrą sprawę wszędzie. W czasie okresu zimowego należy więc właściwie korzystać z grzejników i sieci centralnego ogrzewania, a przed rozpoczęciem okresu grzewczego powinno się dokonać konserwacji wszystkich kaloryferów. Jak rozpoznać, że grzejnik jest zapowietrzony? Dochodzi do tego, gdy woda gromadzi się jedynie w jego dolnej części, a wyższa partia kaloryfera pozostaje wtedy całkowicie zimna. Łatwo wtedy o pojawienie się wilgoci w pomieszczeniu, ponieważ nie jest ono właściwie ogrzewane.

Co zrobić, gdy pojawi się awaria hydrauliczna?

Jeśli dojdzie do pojawienia się którejś z wymienionych powyżej awarii sieci hydraulicznej, najważniejsze jest podjęcie natychmiastowych działań. Dzięki temu będzie można szybko powrócić do bezproblemowego użytkowania sieci hydraulicznej, jednocześnie zminimalizuje się zakres szkód, jakie mogą wtedy się pojawić. Dlatego też już na długi czas przed wystąpieniem awarii dobrze jest znaleźć namiary na sprawdzonego hydraulika. Wtedy będzie można wybrać odpowiedni numer i szybko skontaktować się z fachowcem, z którego pomocy skorzystamy. Warto także pamiętać, aby samodzielnie nie zabierać się do dokonywania naprawy. Zwłaszcza, gdy nie posiada się odpowiednich umiejętności, kwalifikacji, doświadczenia oraz narzędzi hydraulicznych.

Podsumowanie

Musisz jednak wiedzieć, że niektórym awariom hydraulicznym można w prosty sposób zapobiec. Wystarczy tylko wdrażać w praktyce kilka sprawdzonych wskazówek. Przede wszystkim trzeba już na początku zadbać o prawidłowy montaż takiej instalacji. Następnym krokiem musi być podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych. Warto więc dokonywać regularnej konserwacji sieci hydraulicznej i kontroli jej działania. Od czasu do czasu można także oczyścić rury za pomocą specjalnych środków chemicznych. Na co dzień powinno się uważać i nie dopuszczać do zatkania się odpływów. Nie można więc wyrzucać tam dużych śmieci oraz innych odpadów. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia niespodziewanej awarii sieci hydraulicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *