Nawadnianie kropelkowe – wady zalety.

Kiedy wiosną i latem panuje odpowiednia wilgotność, a opady deszczu pojawiają się regularnie, możesz być spokojnym o stan Twoich upraw oraz roślin ozdobnych. Jednak w sytuacji, gdy zbyt wiele jest dni upalnych i słonecznych, może zagrozić im susza. Dlatego potrzebna jest im pomoc w postaci dodatkowego nawodnienia. Jedną z form automatycznego podlewania ogrodu, pola uprawnego, sadu lub podwórka jest nawadnianie kropelkowe. Sprawdź jakie są wady i zalety takiego rozwiązania!

Uniwersalność zastosowania, czyli główna zaleta nawadniania kropelkowego!

Jedną z podstawowych zalet związanych z nawadnianiem kropelkowym jest uniwersalność zastosowania takiej formy podlewania konkretnego obszaru. Linie kroplujące można zamontować w naprawdę wielu miejscach. Bardzo często spotyka się je na polach uprawnych, w warzywniakach, czy też w tunelach lub w szklarniach. Nawadnianie kropelkowe spotkać można również w przydomowych ogródkach – na skalniakach, pod żywopłotami, albo wśród kwiatowych rabatek. To także sprawdzona forma nawadniania donic z roślinami ulokowanych na balkonach lub tarasach. Jeśli chcesz podlać krzewy owocowe lub drzewa w sadzie, również możesz skorzystać z tej ewentualności.

Poznaj inne korzyści wynikające z montażu nawadniania kropelkowego!

Inne korzyści wynikające ze stosowania nawadniania kropelkowego to między innymi:

– utrzymanie roślin i plonów w dobrej kondycji,

– atrakcyjny wygląd ogrodu i zwiększenie plonów,

– racjonalne zużycie wody,

– oszczędność czasu, który trzeba byłoby przeznaczyć na prace w ogrodzie,

– gwarancja regularnego nawodnienia roślin,

– pomoc roślinom, w trakcie przedłużającej się suszy,

– brak kłopotów ze zniszczeniami roślin,

– możliwość precyzyjnego i równomiernego podlewania upraw,

– dozowanie wody dopasowane do indywidualnych potrzeb roślinności,

– ograniczenie do minimum strat związanych w parowaniem wody z ziemi,

– możliwość zasilania linii kroplujących wodą pochodzącą ze studni lub deszczówką,

– niezależność od warunków atmosferycznych,

– możliwość wzbogacenia wody nawozami lub minerałami.

Jakie wady ma nawadniane kropelkowe?

Za jedną z wad nawadniania kropelkowego można uznać koszty, jakie należy ponieść w związku z zakupem elementów wchodzących w skład całej instalacji oraz montażem. Innym mankamentem może być fakt, iż mimo swojej uniwersalności, nawadnianie kropelkowe nie sprawdzi się wszędzie. Jedynym wyjątkiem, który można ewentualnie uznać za wadę, jest trawnik. Tam linia kroplująca nie okaże się skuteczna, ponieważ do podlewania trawnika dedykowane są zraszacze – zwłaszcza statyczne lub rotacyjne. Problemy mogą być związane także z koniecznością doboru odpowiedniego filtra czyszczącego wodę przeznaczaną do podlewania.

Nawadnianie kropelkowe – tak czy nie?

Dzięki zapoznaniu się z powyższym zestawieniem, wiesz już jakie zalety oraz mankamenty cechują nawadnianie kropelkowe. Tego rodzaju informacje na pewno będą dla Ciebie pożyteczne na etapie wyboru odpowiedniej formy automatycznego podlewania Twojego ogrodu lub podwórka. Zapamiętaj te wskazówki, a na własne oczy przekonasz się, że dobrze nawodnione rośliny wyróżniają się dużą atrakcyjnością wizualną. Dzięki temu otoczenie Twojego domu będzie zachwycało wszystkich sąsiadów i przybywających do Ciebie gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *